پرسشنامه مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی پرسشنامه مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی

دسته : پرسشنامه

فرمت فایل : word

حجم فایل : 56 KB

تعداد صفحات : 24

بازدیدها : 369

برچسبها : پرسشنامه ارزشهای شغلی

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

پرسشنامه مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی

دانلود پرسشنامه مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی (مخصوص دانشجویان دختر) اثر دکتر ساوناتانوار و دکتر کال ویندرسینگ از دانشگاه هیماچال پرادش هندوستان

پرسشنامه مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی ( مخصوص دانشجویان دختر)

به همراه راهنمای اجرا و تفسیر پرسشنامه، پایایی، هنجازها، نمره گذاری کامل و ...

جایگاه زنان، این بخش حیاتی جامعۀ، توجه دانشمندان اجتماعی را که به دنبال تحقیق مباحث کشف نشده در زمینه های مختلف هستند، به سوی خود جلب می کند . جامعه شناسان در این مورد خاص، کار هدایت نظامدار تحقیقاتی را به عهده گرفته اند که بتوانند تغییراتی را که در وضع زنان سراسر دنیا، به ویژه کشورهای در حال توسعه روی می دهد، بسنجند مطالعه تفسیر ارزشها، نگرشها و نقشها، همان طور که تغییر محسوس الگوی سنتی به الگوی مدرن را در میان جامعه زنان مشاهده می کنیم، تا حد زیادی به بافت موقعیت کنونی مربوط می شود.

تغییر و تحول در وضعیت و نقش زنان ابعاد نهفته و آشکار بسیاری دارد. نگرشها، آرزوها و سوگیری ارزشهای زنان، الگوی روابط موجود در خانواده را تعیین می کند. این جهت گیری ها، بر نوع کیفیت روابطی که بین نسلها، بین جنسیتها و نقشهائی که آنها به عنوان همسر و مادر ایفاء می کنند، تأثیر عمیقی می گذارد.

در محیط مادی و اجتماعی حکم فرما در قرن بیستم، نقش زنان، به ویژه در بخش شهری جامعه، به علت نیروهای چند جنبه صنعتی سازی و پیشرفتهای اجتماعی تحصیلی، به سرعت در حال تغییر است . صنعتی سازی و شهرنشینی و به دنبال آن رشد اقتصادی نیز تغیرات ریشه ای در زندگی زنان خانواده های آنان ایجاد می کند. اگر چه انتظارات نقش اجتماعی برای زنان، هنوز به درستی تعریف نشده است . اما طبیعت در حال توسعه فرهنگ و اقتصاد ما، فرصتهایی را برای زنان فراهم نموده است که در عین اینکه تربیت خانواده را به عهده دارند، کار هم می کنند .علی رغم این واقعیت، بسیاری مغایرت بین خانه و کار در بیرون را تجربه می کنند که آیا فقط کار کنند یا ازدواج کنند یا اینکه هر دو را با هم انجام دهند. در چنین نظام ارزشی، زنان از فشار ساختاری شدیدی رنج می برند. از یک طرف آنها به طور مساوی با مردان تحصیل می کنند و برای همان نقشهای خودگردانی که برای مردان متصور است ؛ تعلیم می بینند . از طرف دیگراز آنها انتظار می رود پس از تحصیلات، به نقش بدون محرک و تنهایی خانه داری خود که دارای وجهه و ارزش کمی است، برگردند. به این ترتیب، در زندگی زنان جامعه صنعتی مدرن سردرگمی بوجود آمد...

شکل گیری مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی برای دانشجویان دختر

اهداف مقیاس ارزشهای شغلی و خانوادگی در ارزشهای شغل پیش بینی شده و خانوادگی زنان دانشجو این است که زنان تحصیلکرده هدف دار را که به کار خویش و زندگی خانوادگی خود وابستگی دارند، در جامعه مدرنی که تصور می رود که نقش دوگانه حرفه ای وخانه داری را باید به طور همزمان ایفا نمایند، جذب کند .

ویژگی پرسشنامه (بطور خلاصه) :
تعداد گویه ها : 40
تعداد مولفه : 2
روایی و پایایی : دارد
نحوه نمره گذاری : دارد
منبع : دارد
نوع فایل : ورد wordو قابل ویرایش
تعداد صفحات :24 صفحه

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید