پایان نامه سفالینه های زرین فام، تکامل نهایی صنعت سفال سازی اسلامی

پایان نامه سفالینه های زرین فام، تکامل نهایی صنعت سفال سازی اسلامی پایان نامه سفالینه های زرین فام، تکامل نهایی صنعت سفال سازی اسلامی

دسته : باستان شناسی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 3221 KB

تعداد صفحات : 64

بازدیدها : 890

برچسبها : سفالینه های زرین فام سفال سازی اسلامی سفال گری ایرانی

مبلغ : 7000 تومان

خرید این فایل

دانلود پایان نامه و پروژه تحقیقاتی بررسی سفالینه های زرین فام، تکامل نهایی صنعت سفال سازی اسلامی

پایان نامه سفالینه های زرین فام ، تکامل نهایی صنعت سفال سازی اسلامی

پیشگفتار

سفالینه های زرین فام ساخته شده در ایران بسیار زیبا بوده که با این موضوع می توان به توانایی هنرمندان ایران زمین پی برد. سفالینه های زرین فام با استفاده از تکنیک پیچیده، استفاده از رنگ های متنوع با به کارگیری فرم های بسیار زیبا و جذاب به زیباترین سفالینه های هنرمندان تبدیل شده است.

در این تحقیق به سفالینه های زرین فام پرداخته شده و سعی شده که با کارهای گذشته متفاوت باشد در مورد سفالینه های زرین فام کارهای گسترده ای انجام نگرفته این موضوع درباره دروه صفویه بیشتر نمود پیدا کرده است متاسفانه در مورد سفالینه های زرین فام دوره صفویه کار چندانی نشده است در کتاب های مختلف اطلاعات محدودی در این باره نوشته شده است که نوشته ها نیز در کتاب های مختلف تکرار شده است.

در این تحقیق با فصلی مجزا به سفالینه های زرین فام دوره صفویه پرداخته شده است، دوره ای که به لحاظ ثبات و امنیت یک نمونه بسیار عالی را به ما نشان می دهد و وجود ثبات در جامعه باعث رونق هر چه بیشتر هنرها در این دوره شد.

سفالینه های زرین فام

چکیده :

یکی از جالب ترین نوع ظروف اسلامی، نوع معروف به ظروف طلایی یا زرین فام است. این ظروف ، که حاصل تکامل نهایی صنعت سفال سازی اسلامی است در مهمترین مراکز سفال سازی ایران از جمله ری، کاشان، ساوه، جرجان ساخته می شدند. در چند دهه اخیر استدلال های مختلفی برای انتساب ابداع لعاب زرین فام به یکی از کشورهای ایران، مصر و عراق از سوی صاحبنظران در این زمینه ارائه شده است. با توجه به شواهد باستان شناختی و حفاری هایی که صورت پذیرفته، کهنترین سفالینه های زرین فام از شوش که مربوط به اوایل سده سوم هجری قمری نیز می باشند، یافت شده است.

در این تحقیق به بررسی دقیق تر تکنیک و شیوه کار هنرمندان سفالگر برای تولید سفالینه های زرین فام، و همچنین به زرین فام های ادوار مختلف با توجه به طرح ها، فرم ها و رنگ ها پرداخته خواهد شد.

فهرست مطالب پایان نامه

مقدمه

بیان مسئله

اهمیت تحقیق

هدف تحقیق

سئوالات و فرضیه های تحقیق

روش تحقیق

قلمرو تحقیق

سفال دوره اسلامی

شیوه ساخت سفال زرین فام

تکنیک زرین فام

زرین فام اولیه

زرین فام قرون میانه

مراکز مهم تولید سفال زرین فام

مختصری بر تاریخ دوره صفویه

هنر سفالگری دوره صفویه

سفالینه های زرین فام صفویه

مراکز مهم تولید سفالینه های زرین فام دوره صفویه

نتیجه گیری

فهرست منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید